Kas ir bakteriālā vaginoze?

Bakteriālā vaginoze (BV) var radīt diskomfortu un izjaukt pilnvērtīgas dzīves ritmu, taču nav pamata satraukumam, jo tā ir ārstējama. Samērā bieži BV skar sievietes reproduktīvajā vecumā – tā var skart līdz pat 1 no 3 sievietēm. Bakteriālā vaginoze ir maksts infekcija, ko izraisa baktērijas, nevis rauga sēnīte (tā izraisa piena sēni) un tā rodas, ja makstī ir izjaukts mikrofloras līdzsvars. 

Normāli makstī ir skāba vide, kas novērš slikto baktēriju vairošanos, tādējādi nodrošinot pietiekamā daudzumā labās baktērijas. Tomēr dažreiz apstākļi makstī var mainīties. Var samazināties skābes līmenis, kas veicina slikto baktēriju vairošanos, kā rezultātā var rasties bakteriālā vaginoze. 

Pastāv lielāka iespēja iegūt BV, ja:

  • Jūs esat seksuāli aktīva (tomēr arī sievietes, kurām nav bijis dzimumakts,var iegūt BV),
  • Jūs esat nomainījusi partneri,
  • Jūs lietojiet individuālās pretapaugļošanās aizsardzības līdzekļus (kontracepcijas ierīce),
  • Jūs lietojat aromatizētus produktus makstī un ap to,
  • Jums ir mēnešreizes,
  • Jūs lietojat noteiktus medikamentus, piemēram, antibiotikas. 

Kā ārstēt bakteriālo vaginozi?

Bakteriālā vaginoze ir samērā vienkārši ārstējama mājas apstākļos un to var ārstēt arī ar bezrecepšu medikamentiem. Farmaceits var ieteikt labāko risinājumu, lai jūs iespējami ātri izārstētos un atbrīvotos no bakteriālās vaginozes simptomiem. Efektīvs BV ārstēšanas kurss nozīmē: 

  • Nepatīkamā smaka ātri pazūd,
  • Nav vairs pelēcīgie, ūdeņainie izdalījumi,
  • Tiek novērsta slikto baktēriju vairošanās, kas izraisa infekciju,
  • Tiek veicināta labo baktēriju augšana.

Kā alternatīvu ārsts var izrakstīt ārstēšanās kursu ar antibiotikām.  Vajadzētu apsvērt iespēju konsultēties ar ārstu, ja jums bakteriālās vaginozes simptomi ir parādījušies pirmo reizi. 

Apmierināta un smaidīga sieviete bēša krāsas džemperī

Bakteriālās vaginozes profilakse

Profilakse vienmēr ir labāka nekā ārstēšanās un, ievērojot tikai dažus vienkāršus noteikumus, ir iespējams novērst BV rašanos. Pirmkārt, jums vajadzētu atcerēties, ka, salīdzinājumā ar pārējām ķermeņa daļām, intīmā zona ir ļoti delikāta, tāpēc tās higiēnai nevajadzētu lietot ķermenim paredzētās ziepes vai dušas želeju, jo var tikt izjaukts maksts pH līmenis. Ieteicams vannas vietā izmantot dušu.

Papildus ieteikumi bakteriālās vaginozes profilaksei:

Ieteicams apsvērt probiotiku iegādi lietošanai makstī, ja jums atkārtoti parādās piena sēne vai bakteriālā vaginoze. Probiotikas palīdzēs atjaunot jūsu maksts mikrofloras pH līmeni un mazināt infekcijas atkārtošanās iespējamību.