Kas ir cirkšņu sēnīte?
Ar ko ir tikpat viegli inficēties kā ar pēdu sēnīti jeb atlēta pēdu, bet kas var būt daudz neērtāk? Tā ir cirkšņu sēnīte jeb Tinea cruris — sēnīšu infekcija, ko izraisa sēnīšu grupa, ko sauc par dermatofītiem.
Tā ir ādas infekcija, kas skar cirkšņu zonu: dzimumorgānu tuvumā, augšstilbu augšējo un iekšējo daļu un sēžamvietu. Cirkšņu sēnīte izraisa sarkanus, niezošus, bieži vien gredzenveidīgus izsitumus, kas parādās uz ādas. Tā kā dermatofīti viegli izplatās kasoties, pēdu sēnītes vai nagu sēnīšu infekcijas gadījumā ir lielāks risks inficēties arī ar cirkšņu sēnīti. Tie var ātri savairoties un izraisīt infekciju siltā un mitrā vidē, piemēram, ja nenovelkat ar sviedriem piesūkušās drēbēs.
Cirkšņu sēnīte galvenokārt skar vīriešus un pusaudžus zēnus, jo mitrums var saglabāties starp sēkliniekiem un augšstilbu. Tā bieži ir novērojama arī sportistiem, jo viņi daudz svīst un ilgstoši valkā ciešas un mitras drēbes. Cilvēkiem ar lieko svaru ir lielāks cirkšņu sēnītes rašanās risks, jo sēnīte var attīstīties ādas krokās, kas bieži sasvīst. Taču cirkšņu sēnīte var skart ikvienu, jo tā ir ļoti lipīga. Ar to var inficēties cieša kontakta laikā ar inficētu personu, kā arī tad, ja ar inficētiem dvieļiem, drēbēm un rokām pieskaras citām inficētām vietām, piemēram, pēdai.
Cirkšņu sēnītes cēloņi parasti ir šādi:
drēbju valkāšana, kas ir cieši piegulošas un kairina ādu;
mitrums cirkšņu zonā no svīšanas;
mitra peldkostīma ilgstoša valkāšana;
mitru dvieļu vai sasvīduša apģērba aizdošana vai aizņemšanās;
ciešs kontakts ar inficētu cilvēku.
Cirkšņu sēnītes simptomi
Cirkšņu sēnīte var būt neērta, apkaunojoša un kaitinoša, taču ir svarīgi atpazīt tās simptomus, lai varētu to ātri izārstēt. Infekcijas sākumā bieži ir vērojami sarkani, niezoši izsitumi ar paceltām malām, kas var būt sāpīgi. Pēc tam izsitumi pusmēness formā no cirkšņa krokas pāriet uz augšējo augšstilba daļu. Citi simptomi:
dedzinoša sajūta ap inficēto vietu;
ādas zvīņošanās, plaisāšana vai lobīšanās;
zvīņveida, sarkani vai brūni plankumi.
Cirkšņu sēnīte var izplatīties arī uz iekšējiem augšstilbiem un apkārt dzimumorgāniem un anālo atveri.
Ja pēc ieteiktā ārstēšanas ilguma nejūtaties labāk vai jūtaties sliktāk, Jums jākonsultējas ar ārstu. Pie ārsta jāvēršas arī tad, ja cirkšņu sēnīte atgriežas dažu nedēļu laikā pēc ārstēšanas ar pretsēnīšu zālēm.
Cirkšņu sēnītes ārstēšana
Lai novērstu infekcijas izplatīšanos, uzsāciet cirkšņu sēnītes ārstēšanu, tiklīdz pamanāt simptomus. Pretējā gadījumā infekcija var saglabāties mēnešiem ilgi. Varat to efektīvi ārstēt mājās, izmantojot bezrecepšu pretsēnīšu krēmu. Canesten® piedāvā krēmu, kas efektīvi ārstē cirkšņu sēnīti:
Canesten® 10 mg/g klotrimazola krēms — šis pretsēnīšu krēms ārstē infekciju un mazina nepatīkamos simptomus.
Cirkšņu sēnītes profilakse
Cirkšņu sēnīti palīdzēs novērst labas higiēnas ievērošana. Neaizmirstiet pēc saskares ar inficētu cilvēku, pieskaršanās inficētai vietai, piemēram, pēdu sēnītei jeb atlēta pēdai, vai ārstēšanas līdzekļa uzklāšanas rūpīgi nomazgāt rokas. Atlēta pēdu un cirkšņu sēnīti izraisa vienas un tās pašas sēnītes, tāpēc tā ir ātri jāārstē, lai nepieļautu tās nonākšanu cirkšņa zonā.
Vai ārstējaties no cirkšņu sēnītes? Šie pasākumi var palīdzēt ātrāk atbrīvoties no tās:
rūpīgi nomazgājiet inficēto vietu ar ziepēm un siltu ūdeni;
pēc mazgāšanas un fiziskām aktivitātēm rūpīgi nosusiniet inficēto vietu;
katru dienu mainiet apģērbu un apakšveļu;
valkājiet brīvi piegulošu kokvilnas apģērbu.
Pabeidziet visu ārstēšanas kursu, pat ja simptomi šķietami izzūd.
Citi padomi:
treniņu laikā valkājiet brīvi piegulošu apģērbu un nevalkājiet sintētiskus audumus;
rūpējieties par pareizu higiēnu un gādājiet, lai cirkšņu zona būtu sausa, it īpaši pēc mazgāšanās vai treniņa;
izmantojiet tikai kokvilnas apakšveļu un katru dienu mainiet to;
regulāri mainiet dvieļus un nelietojiet koplietošanas telpās pieejamos dvieļus;
inficētajām vietām izmantojiet atsevišķu dvieli;
neaizdodiet un neaizņemieties personīgus priekšmetus, drēbes vai dvieļus.