Kas ir sēnīšu izraisītie sviedru izsitumi?
Sviedru izsitumi var būt niezoši un pat sāpīgi, taču nav jāuztraucas par to, ka tos varētu no kāda saņemt — tie nav lipīgi. Sviedru izsitumi jeb intertrigo ir iekaisuma izraisīts ādas stāvoklis. Tie ir sarkanīgi izsitumi ādas krokās un vietās, kur āda berzējas pret ādu un kur ir mazāka gaisa cirkulācija.
Parasti tie parādās zem rokām, kakla krokās, ceļgalu aizmugurē, zem krūtīm, cirkšņos un starp vēdera ādas krokām. Vietas starp ādas krokām ir siltas un mitras, kas rada labvēlīgu vidi mikrobu attīstībai.
Sviedru izsitumus bieži pavada infekcija, ko izraisa Candida raugs, kādēļ novēro sēnīšu izraisītus sviedru izsitumus.
Kas izraisa sēnīšu izraisītus sviedru izsitumus?
Ādas iekaisumu izraisīt vai pasliktināt var šādi faktori: mitrums, karstums, gaisa cirkulācijas trūkums un berze starp ādas krokām. Šo stāvokli var veicināt arī sviedri, urīns un fēces.
Kam var parādīties sēnīšu izraisītie sviedru izsitumi?
Sēnīšu izraisītu sviedru izsitumu parādīšanās iespēja ir lielāka šādos gadījumos:
ja jums ir liekais svars;
ja jums ir diabēts;
ja imūnsistēma ir pavājināta ķīmijterapijas vai HIV dēļ;
ja jums ir šina, stiprinājumi vai mākslīgā ekstremitāte;
liela karstuma un mitruma iedarbībā;
ja valkājat pārāk šaurus apģērbus un apavus;
ja ilgstoši jāpavada laiks gultā.
Sēnīšu izraisītie sviedru izsitumi visbiežāk sastopami vasaras mēnešos vai cilvēkiem, kuri daudz sporto. Zīdaiņiem bieži konstatē sviedru izsitumus, jo ir apaļīgi, ar īsu kaklu un izliektu stāju, lai gan šīs mazuļu ādas krokas ir apburošas, tajās lieliski uzkrājas mitrums, tāpēc ir svarīgi tās regulāri tīrīt.
Sēnīšu izraisītu sviedru izsitumu simptomi
Sviedru izsitumi sākas kā sarkani izsitumi vai nelieli izciļņi vai plankumi ādas krokās. Pēc tam var rasties šādi simptomi:
sarkani izsitumi ar zvīņošanos perifērijā;
dedzinoša sajūta ādā;
karsta āda;
bojāta āda (starp pirkstiem vai kājas pirkstiem);
tulznas.
Izsitumi parasti ir simetriski, ja nav infekcijas. Tie var parādīties abās ādas krokas pusēs, zem abām rokām vai abām krūtīm. Sarkanā zona var ātri iekaist un kļūt jutīga. Āda var sākt plaisāt, asiņot, izdalīt mitrumu un pārklāties ar kreveli, un apkārtējā zona var kļūt zvīņaina.
Ja attīstās sekundāra infekcija, ko var izraisīt baktērijas, sēnītes vai raugs, sviedru izsitumi iekaist vēl vairāk un var rasties nepatīkama smaka.
Sēnīšu izraisītu sviedru izsitumu ārstēšana
Sviedru izsitumu ārstēšana ir atkarīga no tā, vai pastāv arī infekcija. Ja sviedru izsitumus pavada infekcija, tie jāārstē ar vietējas iedarbības pretsēnīšu līdzekli.
Lai izvairītos no sēnīšu izraisītiem sviedru izsitumiem, uzturiet apsārtušās vietas vēsas, tīras un sausas.
Ja simptomi saglabājas, jāvēršas pie ārsta. Ja simptomu cēlonis ir liekais svars, var būt nepieciešams arī lūgt ieteikumus par to, kā samazināt svaru.
Ja esat grūtniece vai vecāka gadagājuma cilvēks, jums var nebūt piemērotas pretsēnīšu zāles. Ārsts var ieteikt alternatīvu ārstēšanu.
Sēnīšu izraisītu sviedru izsitumu profilakse
Jūs varat mēģināt samazināt sviedru izsitumu rašanās risku. Jums palīdzēs šie padomi:
uzturiet ādu vēsu, sausu un ļaujiet gaisam tai piekļūt;
nosusiniet, nevis berzējiet ādu. Sausas ādas berzēšana var sabojāt ādu un izplatīt infekciju;
lai izvairītos no infekcijas izplatīšanās, pēc ārstnieciskā līdzekļa uzklāšanas vienmēr nomazgājiet rokas;
maigi notīriet ādu, mitriniet vai uzklājiet ādas aizsargbarjeru aizsargājošu krēmu;
lai mazinātu kairinājumu, lietojiet ziepes un citus ādas produktus bez smaržvielām;
nevalkājiet ciešu apģērbu vai apavus, kas var saspīlēt skarto zonu. Ja izsitumi ir uz kāju pirkstiem, valkājiet atvērtus apavus;
nevalkājiet cieši piegulošas drēbes, kas var berzt ādu, un izvēlieties dabīgus audumus (piemēram, kokvilnu), nevis sintētiskās šķiedras (piemēram, likru un neilonu), jo tās traucē gaisa piekļuvei ādai.