Pēdu un ādas higiēna

Sēnītes atrodas visur — gaisā, augsnē, ūdenī un augos. Dažas no tām pat atrodas uz ādas un var būt gan labvēlīgas, gan kaitīgas. Sēnīšu infekcijas ir ļoti izplatītas, jo no tām ir grūti izvairīties. Uz ādas var savairoties kaitīgas sēnītes, it īpaši tad, ja imūnsistēma ir novājināta.

Visbiežāk sastopamie sēnīšu infekciju veidi ir šādi: pēdu sēnīte jeb atlēta pēda, nagu sēnīšu infekcijas, cirkšņu sēnīte, cirpējēde un citas rauga infekcijas. Šīs infekcijas ir lipīgas, jo sēnītes var pāriet no vienas ķermeņa daļas uz citu ar kasīšanās palīdzību un inficēt citus cilvēkus. Tas notiek ne tikai saskarē ar ādu, bet arī lietojot kopīgu apģērbu vai dvieļus, kā arī saskaroties ar piesārņotām virsmām un priekšmetiem. Tāpēc labas personīgās higiēnas ievērošana ir ļoti svarīga, lai novērstu ādas sēnīšu infekcijas.

Laba higiēnas prakse var palīdzēt samazināt sēnīšu infekciju risku, kā arī novērst infekciju atkārtošanos un to izplatīšanos. Jāatceras, ka sēnītes labi vairojas siltā un mitrā vidē, tāpēc pirmais un vissvarīgākais profilakses padoms ir uzturēt ādu tīru un sausu.

Ja higiēna ir slikta, piemēram, ja kājas bieži sasvīst vai pēc dušas vai vannas rūpīgi nenoslaukāties, pastāv lielāks risks inficēties ar sēnīšu infekcijām.

Novērst infekciju var palīdzēt arī tīru drēbju valkāšana. Tas pats attiecas arī uz gultasveļu, kas uzkrāj mitrumu, kad nakts laikā svīstat — regulāri mainiet to, lai sēnītēm nebūtu labvēlīga vide, kur tās varētu vairoties.

Sēnītes bieži sastopamas koplietošanas ģērbtuvēs, piemēram, peldbaseinos, sporta zālēs un dušās, kur pastāvīgi ir mitrs un karsts. Lai šajās vietās izvairītos no sēnīšu infekcijām, vienmēr jābūt īpaši uzmanīgam. Piemēram, koplietošanas dušās vienmēr valkājiet iešļūcenes. Turklāt nekad neaizdodiet un neaizņemieties dvieļus. Vienmēr ņemiet līdzi savu dvieli, ko pēc izmantošanas koplietošanas zonā varat mājās izmazgāt un izžāvēt.

Rūpējieties par pēdām, lai novērstu vai apturētu atkārtotas sēnīšu infekcijas, piemēram, atlēta pēdu. Ievērojiet tālāk sniegtos vienkāršos padomus.

Apavi un zeķes: 

  • izvēlieties zeķes, kas neļauj saglabāties mitrumam. Vislabākās ir kokvilnas zeķes; 

  • nevalkājiet apavus, kas neļauj kājām “elpot” vai spiež nagus; 

  • lai izvairītos no inficēšanās, sporta zāļu un baseinu dušas telpās valkājiet sandales vai iešļūcenes; 

  • mājās novelciet apavus, lai ļautu kājām “elpot”.

Pēdu un nagu kopšana: 

  • neizmantojiet vienus un tos pašus nagu kopšanas piederumus veseliem un inficētiem nagiem; 

  • rūpējieties par kāju pirkstu nagiem, tos nogriežot un tīrot; 

  • pārliecinieties, ka jūsu nagu kopšanas salona instrumenti tiek pienācīgi tīrīti un sterilizēti starp klientiem.

Tīras un veselīgas sievietes pēdas pēc ārstēšanas ar Canesten

Vienkārši higiēnas ieradumi, kas var palīdzēt novērst sēnīšu infekciju izplatīšanos

Sēnīšu infekcijas ir ļoti lipīgas, tāpēc ir svarīgi novērst to izplatīšanos uz citām ķermeņa daļām vai citiem cilvēkiem. Daži cilvēki ir neaizsargātāki par citiem un var vieglāk inficēties, bet daži nekad neinficējas, pat pēc ikdienas kontakta ar inficēto personu. Vienkārši higiēnas paradumi var palīdzēt novērst sēnīšu infekciju izplatīšanos.

  • Rūpīgi nomazgājiet un nosusiniet rokas pēc saskares ar inficēto daļu, pēc ārstēšanas uzklāšanas vai pēc pieskaršanās priekšmetiem un virsmām, kas varētu būt inficētas. 

  • Izvairieties no publiskām vietām, kur ir lielāka iespēja izplatīt infekciju. 

  • Izmantojiet savus personīgos priekšmetus, neaizdodiet un neaizņemieties drēbes, apavus, dvieļus vai gultasveļu. 

  • Inficētajai vietai izmantojiet atsevišķu dvieli.

Ja jums ir sēnīšu infekcija, Canesten® krēms var to ārstēt. Neaizmirstiet arī rūpēties par tīrību, taču izvairieties no pārmērīgas mazgāšanas, jo tas var kairināt ādu. Sēnīšu infekciju vislabāk ārstēt pēc iespējas ātrāk. Jo ilgāk to neārstēsiet, jo lielāku kaitējumu sēnīte var nodarīt ādai vai nagiem.