Kas ir cirpējēde?

Pirmkārt, laimīgā kārtā cirpējēdei (angliski: ringworm, burtisks tulkojums — gredzenveida tārps) nav nekādas saistības ar tārpiem. To izraisa par dermatofītiem dēvēta sēnīšu grupa, kas ir atbildīga par daudzām līdzīgām ādas sēnīšu infekcijām. Medicīnas nozarē cirpējēdi sauc par Tinea corporis, un tā ir ādas virsējā slāņa sēnīšu infekcija. Tā parasti izpaužas kā sarkani vai sudrabaini izsitumi, kas var būt zvīņveidīgi, sausi, pietūkuši vai niezoši. Izraisītais bojājums atgādina gredzenveida tārpu — no tā arī cēlies infekcijas nosaukums angļu valodā.

Infekcijai attīstoties, gredzeni parasti izplatās uz āru, bet āda centrā var sadzīt un atgūt normālu krāsu. Cirpējēde var parādīties jebkurā ķermeņa vietā, tostarp uz galvas ādas (Tinea capitis), cirkšņos (cirkšņu sēnīte) vai uz pēdām (atlēta pēda). Cirpējēde uz sejas vai galvas ādas var izraisīt fragmentāru matu izkrišanu.

Kā cirpējēde izplatās?
Cirpējēde ir lipīga infekcija, ar to var inficēties ciešā kontaktā ar inficētiem priekšmetiem, piemēram, gultasveļu, ķemmēm vai dvieļiem, inficētu cilvēku, dzīvnieku vai — retos gadījumos — ar inficētu augsni. Cirpējēde var izplatīties arī no dažādām ķermeņa daļām un uz tām. Infekcija parasti izplatās bērnu vidū un ir sastopama arī cilvēkiem, kuriem ir kaķi un suņi. Dzīvnieki var inficēties ar cirpējēdi un nodot to cilvēkam ar pieskārienu.

Kas var inficēties ar cirpējēdi? 
Cirpējēdi izraisošās sēnītes var viegli iekļūt ādas virskārtā, ja tā kļūst mīksta un mitra, ilgstoši atrodoties ūdenī, vai ja ādai ir nelieli ievainojumi vai nobrāzumi. Lielāks risks ir arī publiskajās dušās vai peldbaseinos, jo sēnītes vairojas mitrā un siltā vidē. Ar cirpējēdi var inficēties arī tad, ja inficētai personai un jums ir kopīga matu suka vai drēbes.

Cirpējēdes simptomi

Cirpējēdes simptomi ne vienmēr ir vienādi, tie atšķiras atkarībā no infekcijas smaguma pakāpes. Tie var mainīties arī atkarībā no inficētās ķermeņa daļas. Ņemiet vērā, ka cirpējēdi ne vienmēr uzreiz pamana.

Iespējams, jums ir cirpējēde, ja novērojat šādus simptomus:

  • apaļi ādas plankumi ar sarkanu paceltu malu un skaidrāku centru; 

  • zvīņveidīga un niezoša āda; 

  • ļoti sarkans pacēlums ar zvīņošanās pazīmēm izsitumu malā (iekaisums); 

  • pacelta āda ar tulznām (tas ir smagākas cirpējēdes infekcijas simptoms); 

  • vairāki gredzeni (tas ir smagas infekcijas simptoms); 

  • iekaisušas, strutainas čūlas (tas ir smagas infekcijas simptoms).

Smaidoša, tumšmataina jauniete sarkanā kreklā un džinsa jakā pēc cirpējēdes ārstēšanas ar Canesten

Cirpējēdes ārstēšana

Cirpējēdi labāk ārstēt pēc iespējas ātrāk, jo infekcija var izraisīt komplikācijas. Pirmkārt, neārstēta cirpējēde var izplatīties uz citām ķermeņa daļām. Otrkārt, inficēšanās riskam var tikt pakļauti citi. Treškārt, cirpējēde var izraisīt citas nepatīkamas komplikācijas, piemēram, matu izkrišanu, rētas un nagu deformāciju.

Tā kā ādas cirpējēde ir sēnīšu infekcija, to vislabāk var izārstēt ar pretsēnīšu zālēm. Cirpējēdes ārstēšana ar Canesten® pretsēnīšu krēmu parasti ilgst aptuveni trīs vai četras nedēļas, un tas jālieto 2–3 reizes dienā. Krēms efektīvi ārstē cirpējēdes infekciju un mazina simptomus.

Atcerieties, ka, lai ārstēšana būtu efektīva, jāpabeidz viss kurss, pat ja simptomi izzūd un šķiet, ka infekcijas vairs nav.

Kad apmeklēt ārstu?

Ja pēc ieteiktā ārstēšanas ilguma nejūtaties labāk vai jūtaties sliktāk, Jums jākonsultējas ar ārstu. Apsveriet iespēju vērsties pie ārsta arī tad, ja jums ir galvas ādas cirpējēde vai ja novājināta imūnsistēma. 

Ja esat grūtniece vai vecāka gadagājuma cilvēks, ārsts var sniegt ieteikumus par pretsēnīšu zāļu lietošanu vai alternatīvu ārstēšanu.

Cirpējēdes profilakse

Cirpējēdi ir grūti novērst, jo to izraisošā sēnīte ir ļoti izplatīta un lipīga. Tomēr varat samazināt risku inficēties vai inficēt ar cirpējēdi citus, ievērojot pareizu higiēnas praksi. Tālāk sniegti daži noderīgi padomi:

  • regulāri mazgājiet rokas, īpaši pēc saskares ar dzīvniekiem; 

  • koplietošanas telpas uzturiet tīras, dezinficējiet tās un tīriet mājdzīvnieku uzturēšanās vietas; 

  • nepieskarieties inficētajām vietām, neberzējiet un nekasiet tās, lai novērstu infekcijas izplatīšanos uz citām ķermeņa daļām; 

  • nelietojiet citu cilvēku drēbes, dvieļus, birstes un nedodiet savas mantas citiem cilvēkiem, ja jums ir cirpējēde; 

  • dušā vai koplietošanas telpās, valkājiet iešļūcenes; 

  • ja jums vai kādam no jūsu tuviniekiem ir cirpējēde, pastāstiet viņiem par cirpējēdes risku, tostarp par to, kas tā ir, kā tā izpaužas un kā no tās izvairīties; 

  • pēc peldēšanas vai treniņa nomainiet apakšveļu.